Političke tenzije u BiH pred godišnjicu genocida u Srebrenici: Dodikova izjava izazvala reakcije

Pred obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici, koji se svake godine komemorira 11. jula, političke tenzije u Bosni i Hercegovini ponovo dolaze u fokus javnosti. Na konferenciji za medije u Banjoj Luci, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik dao je niz izjava koje su izazvale pažnju domaće i međunarodne javnosti.

Ko organizuje komemoraciju u Srebrenici?

Dodik je izjavio da obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici „ne organiziraju državni organi BiH, nego muslimanska strana“. Prema njegovim riječima, zbog toga ne postoji saglasnost svih strana unutar Bosne i Hercegovine kada je riječ o ovoj manifestaciji.

„Mi ne sporimo potrebu da oni to obilježe, ali to da nas stalno preko tog događaja kvalifikuju na najgore moguće načine za nas je neprihvatljivo“, rekao je Dodik.

Ove izjave dolaze u trenutku kada se pripreme za obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici već uveliko odvijaju, a brojni predstavnici međunarodne zajednice najavili su dolazak u Potočare.

Genocid ili zločin? Sporna terminologija i njen politički uticaj

Dodik je u istom obraćanju negirao pravnu kvalifikaciju genocida u Srebrenici, iako je ta presuda potvrđena pred međunarodnim sudovima – uključujući Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodni sud pravde (ICJ).

On je događaje iz jula 1995. godine nazvao „velikim zločinom“, ali osporio termine i podatke koji se, kako tvrdi, ne odnose samo na sedmicu između 11. i 18. jula, nego uključuju i stradale iz ranijih godina rata.

Stručnjaci za međunarodno pravo ističu da je presuda o genocidu pravosnažna i da negiranje predstavlja ozbiljan izazov u procesu pomirenja i izgradnje povjerenja među narodima u BiH.

Spomen i srpske žrtve: Poruka o mirnom obilježavanju

Dodik je takođe naglasio da želi da i obilježavanja stradanja Srba u Bratuncu, kao i stradanja Bošnjaka, prođu „u najboljem redu“, dodajući da smatra važnim da se sve žrtve dostojanstveno komemoriraju.

Ipak, organizacije za ljudska prava naglašavaju da negiranje genocida i politizacija stradanja otežavaju iskren dijalog i pomirenje.

Raspodjela javnih prihoda i odluka Ustavnog suda RS

U istom obraćanju, Dodik je komentarisao i odluku Ustavnog suda Republike Srpske koji je proglasio neustavnim Zakon kojim su smanjena sredstva od PDV-a gradovima poput Banje Luke i Bijeljine.

„Neće se smanjiti budžeti nerazvijenim općinama. RS će zaštititi nerazvijene opštine“, rekao je Dodik, naglašavajući važnost ravnomjernog razvoja.

Zaključak: Potreba za konstruktivnim dijalogom i uvažavanjem svih žrtava

Bosna i Hercegovina, kao država sa složenim unutrašnjim političkim odnosima, i dalje traži put ka stabilnosti i istinskom pomirenju. U takvom kontekstu, važno je da se komemoracije ne koriste za politička nadmetanja, već kao prilika da se oda počast žrtvama i izgradi prostor za međusobno uvažavanje i razumijevanje.

Konstruktivan dijalog, priznavanje činjenica utvrđenih presudama međunarodnih sudova i spremnost na saradnju svih strana ključni su za budućnost zajedničkog života u BiH.