Uznemirujući video podsjeća – empatija i odgovornost nas grade kao ljude

U moru viralnih sadržaja često se pojavljuju i oni koji nas duboko potresu. Nedavno je na društvenim mrežama izazvana žestoka reakcija – ne emotivno korisna, već onakva koja nas tjera na samoispitivanje: šta, zapravo, činimo kada vidimo tuđu patnju?


📲 Kako je sve počelo: neprimjerena šala postaje viralna

U centru pažnje je snimak na kojem mladi bračni par zaustavlja vozilo pored djevojčice koja moli milostinju. Umjesto da je pristožno pomognu, odlučili su snimiti video. Šokantno, suprug je pred tajmerokamera prišao djetetu i dao joj na žvakanje ljutu papriku – nakon čega se par glasno smijao dok je djevojčica plakala.

Video je ubrzo postao viralan, izazvavši gnjev i negodovanje širom interneta. Jedan komentator je sažeto upitao: “Kad smo izgubili empatiju?” – i pitanje ostaje, ne s malo razloga.


🧭 Zašto ovakvi sadržaji izazivaju šok i bes

  1. Vulnerabilnost djeteta – Dijete koje moli milostinju nalazi se u situaciji potpune nemoći. Tražiti pomoć je čin hrabrosti, ne poniženja. Iskorištavanje te nemoći, emocionalno ili medijsko, hadeftino i nehumano.
  2. Snimanje nasilja – Smišljeno kreiranje takvog sadržaja znači da je netko preduhitrio trenutak – i to nije neplanirana reakcija, već izbor. Tu prestaje spontanost i počinje nasilje.
  3. Društvena poruka – Kada se smatra društveno prihvatljivim snimiti i objaviti ovako nešto, reflektira se poruka: “ok je ismijavati nemoćne”.

🤔 Šta možemo naučiti iz ove priče?

  • Empatija prvo – Prije nego što uzmemo telefon, povod je li pomaganje. Ako želimo istu pozornost posvetiti hrabrom gestu – zašto ne snimanje trenutka kada pružamo pomoć?
  • Odgovornost prema sadržaju – Svaki put kad dijelimo takvu snimku, širimo i poruku da je u redu ismijavati tuđu bol. Vrijeme je da razmislimo – želimo li to raditi?
  • Akcija umjesto gnijeva – Ako primijetimo nepravdu – recimo, dijete u potrebi – možemo reagovati pozitivno, ali i izvještavanjem nadležnih, donacijama ili dostojnim dijeljenjem tog trenutka.

✅ Kako biti bolji – zaključne misli

  • Prije dijeljenja nečeg šokantnog, zapitajmo se: hoće li to pomoći ili povrijediti?
  • Ponašajmo se s empatijom – jer svako dijete, svaka ranjena osoba, zaslužuje dostojanstvo.
  • Odlučimo li reagirati, neka bude riječ o konstruktivnom odgovoru – a ne o nasilnom sadržaju.

Napomena: Ovaj tekst je prilog društvenoj refleksiji – bez osuđivanja pojedinaca, već usmjeren na podizanje svijesti o moći sadržaja i utjecaju koji svako ima u digitalnom prostoru.