Klikom na sliku zatvorite prozor.

 

Glazba, ideologija i odgovornost: Reakcije na Thompsonov koncert na Hipodromu

U svjetlu nedavnog velikog koncerta Marka Perkovića Thompsona održanog na zagrebačkom Hipodromu, u javnosti se ponovno otvorila rasprava o granicama između glazbenog izraza, ideoloških poruka i društvene odgovornosti. Koncert koji je okupio desetke tisuća posjetitelja izazvao je različite reakcije – od euforične podrške do oštrih osuda.

Jedna od najglasnijih reakcija stigla je iz redova Socijaldemokratske partije Hrvatske (SDP), koja je u nedjelju ocijenila kako je sramotno da su, umjesto jasnog distanciranja od ekstremnih poruka, one dobile prešutnu – pa i izravnu – podršku vlasti.

“Umjesto da se javna pažnja i organizacija koncerta iskoristi kao jedinstvena prilika za snažno i jasno ograđivanje od svih oblika povijesnog revizionizma i ustaštva, svjedočili smo svjetskoj sramoti u kojoj su ekstremne poruke dobile državnu logistiku i potporu vrha vlasti”, stoji u priopćenju SDP-a.

Politička odgovornost i utjecaj na mlade

Posebno su istaknuli zabrinutost zbog utjecaja koji ovakvi događaji mogu imati na mlađe generacije, koje ponekad nemaju dovoljno povijesnog znanja da prepoznaju ozbiljnost poruka koje se prenose kroz određene simbole i stihove.

“Zašto premijer Andrej Plenković, ako se već pojavio u društvu Marka Perkovića Thompsona, nije iskoristio tu priliku da jasno kaže kako u Hrvatskoj nema mjesta za veličanje ustaštva – ni na pozornici, ni oko nje?”, pitaju iz SDP-a.

Prema njihovom stajalištu, odgovorni političari trebali bi zauzeti jasan stav u zaštiti temeljnih demokratskih vrijednosti – a posebno kada se radi o manifestacijama koje uključuju tisuće ljudi i snažnu medijsku pažnju.

Glazba ili ideologija? Gdje je granica?

SDP naglašava kako problem nije u samoj glazbi, već u porukama koje često dolaze u paketu s njom – u tekstovima pjesama, simbolima i ideologijama koje, kako navode, “otvoreno slave ustaštvo i uzdižu figure iz tog razdoblja na razinu domoljublja”.

“Domoljublje nije glorifikacija zločinačke prošlosti, već odgovornost da stvaramo društvo utemeljeno na pravdi, solidarnosti i međusobnom poštovanju”, poručili su iz stranke.

U svom priopćenju ističu kako prava ljubav prema domovini znači njegovati vrijednosti uključivosti i slobode, a ne dopustiti urušavanje temeljnih načela na kojima počiva moderna i demokratska Hrvatska.


Zaključak: Vrijeme za otvoreni dijalog

Kontroverze poput ove pokazuju koliko je važno da se kao društvo otvoreno suočimo s vlastitom poviješću, ali i da razvijamo kulturu dijaloga i tolerancije. Glazba može biti snažan alat izražavanja identiteta i emocija, ali i oružje za ideološke poruke koje nose težinu i posljedice.

U demokratskom društvu postoji mjesto za različite poglede, ali postoji i odgovornost – posebno onih na vlasti – da jasno stanu u obranu temeljnih vrijednosti: slobode, istine i poštovanja prema svima.