Klikom na sliku zatvorite prozor.

 

Objavljen snimak iz sudnice: Sud BiH ukinuo pritvor Viškoviću i Stevandiću – Evo pod kojim uslovima


🔎 Višković i Stevandić na slobodi – ali pod nadzorom

Sud Bosne i Hercegovine donio je danas važnu odluku u slučaju koji je izazvao značajnu pažnju javnosti. Nakon što su se predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i premijer RS-a Radovan Višković dobrovoljno predali pravosudnim organima i dali izjave Tužilaštvu, ukinute su im mjere pritvora, a umjesto toga određene su mjere nadzora.


🎥 Snimak iz sudnice: Višković tražio posebne uslove

Na ročištu pred sutkinjom Tatjanom Kosović, tužiteljica je istakla da su raniji razlozi za pritvor – nedostupnost osumnjičenih – sada otklonjeni, jer su se dobrovoljno odazvali pozivu. Višković je u sudnici zatražio da se obavezno javljanje policiji vrši u jutarnjim satima, što je Sud uzelo u razmatranje.


🛡️ Šta su mjere nadzora?

Prema današnjoj odluci, Stevandić i Višković će se jednom u 14 dana, ponedjeljkom, javljati najbližoj policijskoj stanici:

  • Stevandić: Policijska stanica u Banjoj Luci
  • Višković: Policijska stanica u Milićima

Ove mjere imaju za cilj da osiguraju njihovu dostupnost Tužilaštvu tokom trajanja istrage, bez daljeg rizika od bjekstva ili ometanja postupka.


⚖️ O čemu se vodi istraga?

Tužilaštvo BiH vodi istragu protiv Stevandića i Viškovića zbog sumnje da su počinili krivično djelo napada na ustavni poredak, prema članu 156. stav 1. Krivičnog zakona BiH, u vezi s članom 29. Optužbe se temelje na radnjama koje, prema navodima Tužilaštva, mogu predstavljati prijetnju institucionalnoj stabilnosti Bosne i Hercegovine.


📢 Odbrana: “Nema opasnosti od bjekstva”

Advokat Goran Bubić, koji zastupa obojicu optuženih, izjavio je da su njegovi klijenti sarađivali s Tužilaštvom u potpunosti, te da su njihovi iskazi bili usaglašeni i koherentni. On je istakao da je dobrovoljno odazivanje dokaz da nema opasnosti od bjekstva, te da odbrana neće ulagati žalbu ukoliko mjere nadzora ostanu na snazi.


🔔 Zašto je ovo važno?

Odluka Suda BiH šalje jasnu poruku o pravnom tretmanu visokih političkih funkcionera u slučajevima koji uključuju sumnju na narušavanje ustavnog poretka. Takođe, potez Tužilaštva da zamijeni pritvor blažim mjerama pokazuje da se u istrazi vodi računa o dobrovoljnoj saradnji optuženih.


✅ Zaključak

Odlukom o ukidanju pritvora i uvođenju mjera nadzora, Sud BiH nastoji balansirati između očuvanja pravne procedure i poštovanja prava osumnjičenih koji su pokazali spremnost na saradnju. Očekuje se da će istraga u narednim danima donijeti nove informacije o ovom osjetljivom političko-pravnom slučaju.