Kako se rešiti vlage i buđi na zidovima?

Pojava vlage i buđi na zidovima čest je problem, naročito nakon zimskog perioda. Tamne mrlje i neprijatan miris najčešće se javljaju u ćoškovima prostorija, oko prozora i vrata, kao i u kupatilima.

U toku zime dolazi do izražene temperaturne razlike između hladnih spoljašnjih zidova i toplog vazduha unutar prostorije. Ovo uzrokuje kondenzaciju, odnosno pojavu vodene pare koja se taloži na zidovima, stvarajući idealne uslove za razvoj plesni i buđi.

Osim što narušavaju izgled prostora, vlaga i buđ mogu negativno uticati na kvalitet vazduha i zdravlje osoba koje borave u takvom okruženju.


Zašto nastaju vlaga i buđ?

Vlaga najčešće nastaje u prostorijama s visokom koncentracijom vodene pare – poput kuhinja, kupatila, podruma i prostora s lošom ventilacijom. Kondenzacija se može javiti i u dnevnim i spavaćim sobama, naročito ako grejanje nije ravnomerno, a izolacija zidova nije adekvatna.

Tzv. „hladni mostovi“ (spojevi različitih građevinskih materijala, kao što su beton i cigla) posebno su podložni stvaranju kondenzacije. Takođe, curenja sa krova ili oko dimnjaka mogu dodatno doprineti pojavi vlage.


Kako ublažiti vlagu u prostoru?

U borbi protiv viška vlage, važno je identifikovati uzrok. Ako je problem kondenzacija, rešenja uključuju:

  • Korišćenje apsorbera vlage – proizvodi koji sadrže kalcijum hlorid i pomažu u skupljanju suvišne vlage iz vazduha. Namenjeni su prostorijama gde je vlažnost iznad 65%.
  • Poboljšanje ventilacije – redovno provetravanje i korišćenje ventilatora u vlažnim prostorijama.
  • Zagrejavanje hladnih površina – omogućava smanjenje temperaturnih razlika i kondenzacije.

Premazi i boje protiv vlage i buđi

Na tržištu su dostupni specijalni premazi na bazi savremene nano-tehnologije. Ovi premazi:

  • Pomažu u smanjenju kondenzacije tako što podižu temperaturu zidnih površina,
  • Sadrže sastojke koji usporavaju razvoj plesni,
  • Mogu se nanositi direktno na zidove, čak i preko starih slojeva boje (ako su stabilni).

Pre upotrebe ovih premaza preporučuje se temeljno čišćenje zidova uz pomoć dezinfekcionih sredstava (npr. rastvor natrijum-hipohlorita), kako bi se uklonile postojeće fleke i spore buđi.


Dodatna zaštita završnim bojama

Završne boje koje imaju zaštitna svojstva protiv vlage mogu pomoći u održavanju zidova. Neke od njih sadrže vodootporne komponente koje smanjuju apsorpciju vlage i olakšavaju održavanje. Ove boje se preporučuju za prostorije s povećanom vlažnošću, kao što su kupatila, kuhinje, vešernice i slično.

Važno je da se prate uputstva proizvođača i da se proizvodi koriste u skladu sa preporukama.


Zaključak

Rešavanje problema vlage i buđi zahteva kombinaciju odgovarajućih građevinskih rešenja, ventilacije i upotrebe specijalizovanih materijala. Ukoliko niste sigurni u uzrok ili rešenje, preporučuje se konsultacija sa stručnjakom.

Za dodatne informacije o zaštiti zidova od vlage, preporučuje se poseta proverenim izvorima ili savetovanje sa licenciranim majstorima ili arhitektama.


📌 Napomena: Ovaj tekst ima informativnu svrhu. Uvek se konsultujte sa stručnjakom pre nego što primenite bilo koje rešenje u praksi.