Nenad Jezdić otvoreno o rijalitijima i zabrani predstave na Kosovu: “Zabrinjava me stanje društva”

Poznati srpski glumac Nenad Jezdić, prepoznatljiv po svojim ulogama u filmu, serijama i pozorištu, ponovo je izazvao pažnju javnosti svojim iskrenim i direktnim stavovima – ovoga puta o fenomenu rijaliti programa i nedavnoj zabrani izvođenja njegove monodrame Knjiga o Milutinu na Kosovu i Metohiji.

🎭 Kritika rijaliti programa: Šta zapravo govori Nenad Jezdić?

U javnom istupu, Nenad Jezdić se osvrnuo na fenomen masovne gledanosti rijalitija u Srbiji. Njegovi komentari, iako oštri, otvaraju važnu temu: uticaj televizijskog sadržaja na društvo, posebno na mlade generacije.

“Rijalitiji su, u suštini, sociološki eksperiment. Pitanje je koliko nisko čovek može da padne zarad gledanosti. Ne brinu me toliko oni koji ih snimaju – već oni koji to svakodnevno gledaju”, izjavio je Jezdić.

Glumac je istakao da ovakvi programi ne nude nikakvu edukativnu ili kulturnu vrednost, već, kako kaže, „ispunjavaju potrebu za pasivnom zabavom, dok se stvarni problemi zanemaruju“.

Iako su njegove reči dočekane s različitim reakcijama, istina je da sve više javnih ličnosti, pedagoga i psihologa ističu potrebu za odgovornijim medijskim sadržajem.

📺 Medijski sadržaj i društvena odgovornost

Pitanje koje se postavlja jeste: koji je cilj sadržaja koji se svakodnevno emituje na nacionalnim frekvencijama? Da li je u pitanju puka zabava, ili mediji imaju širu odgovornost prema društvu i kulturi?

Iako se mišljenja razlikuju, saglasnost postoji oko jednog – mediji oblikuju svest. Jezdićeva izjava, ma koliko bila direktna, pokreće neophodan dijalog o tome kakve vrednosti danas promovišemo i kakav sadržaj deca i mladi najčešće konzumiraju.


🎭 Zabrana izvođenja predstave “Knjiga o Milutinu” na Kosovu i Metohiji

Osim što je izazvao polemiku zbog komentara na račun televizijskog sadržaja, Nenad Jezdić je nedavno bio u centru pažnje i zbog zabrane da sa predstavom Knjiga o Milutinu nastupi na Kosovu i Metohiji.

Prema saopštenju Zvezdara teatra, bez ikakvog obrazloženja, ekipi predstave nije dozvoljen prelazak administrativne linije.

„Ovo nije samo zabrana jednoj predstavi – već znak šireg kulturnog zatvaranja i nerazumevanja. Knjiga o Milutinu nije politička drama, već antiratna monodrama koja preispituje ljudske vrednosti, gubitke i dileme našeg naroda. Bila bi mi čast da je vide i Albanci na Kosovu, jer Milutin ne pripada nijednoj politici – već samo čovečnosti“, izjavio je Jezdić za Telegraf.

🎫 Kultura kao most, a ne barijera

Reakcije javnosti bile su brojne – od razočaranja do izraza podrške. Ovaj događaj postavlja još jedno važno pitanje: da li umetnost treba da ima granice i politička ograničenja?

Pozorište, kao oblik izražavanja identiteta i kolektivne svesti, može igrati ključnu ulogu u pomirenju i razumevanju različitih naroda. Jezdićeva predstava, bazirana na poznatom romanu i svedočenju iz Prvog svetskog rata, upravo nosi poruku univerzalnih ljudskih vrednosti.


Zašto su ove teme važne za društvo?

Bez obzira na lične stavove o rijaliti programima, ili političke okolnosti koje utiču na kulturu, važno je razgovarati o:

  • ulozi medija u oblikovanju vrednosti
  • potrebi za kulturnom i umetničkom slobodom
  • očuvanju identiteta kroz obrazovanje i umetnost
  • odgovornosti javnih ličnosti da pokrenu važne teme

Nenad Jezdić, kroz svoje izjave i rad, pokazuje da umetnici nisu samo izvođači već i glas naroda – onih koji razmišljaju, propituju i ne beže od teških pitanja.


📝 Zaključak

Bilo da se slažemo sa njegovim rečima ili ne, Nenad Jezdić nas je podsetio na dve ključne stvari:

  1. Mediji imaju moć – i tu moć treba koristiti mudro, u korist obrazovanja, zdravlja i kulturnog razvoja.
  2. Kultura ne poznaje granice – umetnost treba biti slobodna i dostupna svima, bez obzira na političke okolnosti.

Otvoreni razgovori, i kada su neprijatni, pomažu nam da kao društvo sazrevamo. Jezdić je možda bio oštar u svojim ocenama, ali iza toga stoji poziv na promenu – i na odgovornost koju svi, kao deo društva, nosimo.