Bolesti štitne žlezde sve su češće, a sve veći broj mladih suočava se sa ovim zdravstvenim izazovom.
Štitna žlezda je mala endokrina žlezda u obliku leptira, smeštena u prednjem delu vrata, neposredno ispod Adamove jabučice. Kada je normalne veličine, nije vidljiva ni opipljiva. Njena uloga u organizmu je ključna – reguliše brojne fiziološke funkcije zahvaljujući hormonima koje proizvodi.
Glavni hormoni koje luči štitna žlezda su:
- Tiroksin (T4)
- Trijodtironin (T3)
- Kalcitonin
Ovi hormoni utiču na:
- metabolizam i telesnu težinu
- rad srca
- termoregulaciju (kontrolu telesne temperature)
- nivo glukoze u krvi
- razvoj i rast, naročito u detinjstvu
- reproduktivno zdravlje i održavanje trudnoće
- metabolizam kalcijuma i zdravlje kostiju
Kada dođe do poremećaja u radu štitne žlezde, to može izazvati raznovrsne simptome i tegobe. Neki od najčešćih problema su:
- Hipertiroidizam (povećana funkcija)
- Hipotiroidizam (smanjena funkcija)
- Tiroiditis (upala štitne žlezde)
- Hašimoto tireoiditis (autoimuni oblik tiroiditisa)
U poslednje vreme, lekari primećuju povećan broj slučajeva, čak i kod mladih ljudi, a kao jedan od mogućih uzroka navodi se hronični stres i savremen način života.
Ishrana i štitna žlezda: šta treba znati
Prema savetu nutricionista, određene namirnice mogu imati uticaj na funkciju štitne žlezde. Jedna grupa biljnih namirnica sadrži tzv. goitrogene – supstance koje, naročito u slučaju nedostatka joda, mogu uticati na sintezu hormona štitne žlezde.
Biljke koje prirodno sadrže goitrogene uključuju:
- brokoli
- karfiol
- kupus
- proso
- soja i proizvodi od soje
Međutim, važno je napomenuti da se goitrogena svojstva ovih namirnica značajno smanjuju termičkom obradom – kuvanjem, dinstanjem ili pečenjem. Zbog toga, većina stručnjaka ne savetuje potpuno izbacivanje ovih namirnica iz ishrane, osim u slučaju prosa, koji bi, prema nekim istraživanjima, trebalo izbegavati kod osoba sa već postojećim problemima sa štitnom žlezdom.
Napomena: Pre bilo kakve promene u ishrani ili načinu lečenja, uvek je najbolje konsultovati se sa lekarom ili dijetetičarom specijalizovanim za endokrinološke poremećaje.
Tekst ima informativni karakter i ne zamenjuje stručno medicinsko mišljenje. Ako sumnjate na poremećaj rada štitne žlezde, obratite se endokrinologu.