Danas slavimo Svetog Prokopija – zaštitnika braka i porodice: Običaji, verovanja i šta nikako ne smete raditi na ovaj dan


Sveti Prokopije, hrišćanski svetitelj iz 4. veka, jedan je od onih velikih mučenika koje Srpska pravoslavna crkva i verni narod posebno poštuju, iako njegov praznik nije upisan crvenim slovom u crkvenom kalendaru. Ovaj dan, 21. jul, u mnogim krajevima Srbije i danas se obeležava uz poštovanje drevnih običaja, naročito među porodicama koje ga slave kao krsnu slavu.

Ali ko je bio Sveti Prokopije, zašto se povezuje sa zaštitom braka i zašto postoje određene zabrane i verovanja vezana za njegov dan?


👑 Sveti Prokopije – od rimskog vojskovođe do hrišćanskog mučenika

Rođen kao Neanije u Jerusalimu, Prokopije je u mladosti služio kao vojnik u vojsci rimskog cara Dioklecijana, poznatog po progonu hrišćana. Na putu prema Aleksandriji, gde je dobio zadatak da goni hrišćane, Neanije je doživeo snažno videnje – ukazao mu se časni krst i čuo je glas Isusa Hrista koji mu je poručio da će u ime tog znaka pobediti neprijatelje.

Taj trenutak menja njegov život iz korena. Neanije pobeđuje u bici, ali umesto da slavi kao rimski vojnik, javno priznaje svoju veru u Hrista. Zbog toga biva mučen, bačen u tamnicu i na kraju pogubljen. Pre toga, u zatvoru prima krštenje i dobija ime Prokopije.

Posebno je zanimljivo da su ga posećivale žene koje su kasnije i same stradale zbog vere. Zbog toga se Sveti Prokopije smatra zaštitnikom brakova, porodične sloge i vernosti.


📍 Prokuplje – grad koji nosi njegovo ime

Malo je poznato da grad Prokuplje nosi ime upravo po ovom svetitelju. Nekada je tamo čuvana njegova sveta ruka, što je bilo veliko duhovno blago za pravoslavni narod. Iako se danas ne zna tačna sudbina moštiju, Prokopije je ostao duboko ukorenjen u narodnom pamćenju.

U Nišu je postojao i manastir posvećen njemu, a prema predanjima, u braku crkvenih obreda njegovo ime se pominje zajedno sa carem Konstantinom i caricom Jelenom – simbolima hrišćanske vere i porodičnih vrednosti.


💒 Običaji i verovanja za Svetog Prokopija

Na današnji dan postoji niz običaja i verovanja koje poštuju mnoge porodice:

Dan za venčanja i veridbe
Veruje se da Sveti Prokopije posebno blagosilja mladence i parove koji na ovaj dan započinju zajednički život. Mnogi ga zato biraju za zakazivanje svadbi i crkvenih venčanja.

Zabrana kopanja zemlje i sahrana
Na današnji dan, prema narodnom verovanju, ne treba kopati zemlju, jer se time „uznemirava svetac“. Sahrane se takođe izbegavaju ukoliko je moguće.

🚫 Izbegava se kupanje u rekama i jezerima
Narodna predanja kažu da se na dan Svetog Prokopija ne treba kupati u otvorenim vodama, jer se „voda ne smiruje“, pa se smatra da taj čin može doneti nesreću.

🕊 Bez psovki i svađa
Smatra se da je svetitelj bio čovek dobrote, pa se na ovaj dan izbegavaju svađe, psovke i ružne reči, naročito u krugu porodice. To je i odlična prilika da se deci usade osnovne porodične i duhovne vrednosti.


👪 Porodična simbolika i značaj praznika

Iako nije obeležen crvenim slovom, praznik Svetog Prokopija ima duboko ukorenjeno mesto u duhovnoj tradiciji našeg naroda. Posebno se poštuje među onima koji veruju u snagu porodice, ljubavi i vere. Njegova lična priča o obraćenju i stradanju zbog vere danas može biti inspiracija svima koji tragaju za smislom i istinskim vrednostima.

U vremenu kada su brak i porodične vrednosti često na ispitu, ovakvi dani nas podsećaju koliko su poverenje, odanost i duhovna povezanost važni za očuvanje harmonije u zajednici.


📝 Zaključak

Sveti Prokopije nije samo deo crkvene tradicije – on je simbol čiste vere, odlučnosti i porodične svetinje. Danas, kada ga slavimo, setimo se da praznici nisu samo povod za okupljanje, već i prilika za unutrašnje osveženje, vraćanje pravim vrednostima i zahvalnost za ono što imamo.

Ukoliko danas slavite ili poštujete ovaj praznik, provedite dan u miru, ljubavi i poštovanju, jer je to najbolji način da se održi sećanje na jednog od najvažnijih zaštitnika srpske tradicije i duhovnosti.