Sveti Prokopije: Zašto 21. jul nosi stroge zabrane i posebne običaje u srpskoj tradiciji
Srpska pravoslavna crkva 21. jula proslavlja Svetog Prokopija, jednog od najpoštovanijih svetaca, poznatog i kao “ognjeni svetac”. Ovaj praznik nosi duboku simboliku, a u narodnom predanju obavijen je brojnim običajima, zabranama i vjerovanjima – od poštovanja prema svetitelju do konkretnih pravila ponašanja na taj dan.
Ko je bio Sveti Prokopije?
Sveti Prokopije, rođen kao Neanije u Jerusalimu, bio je rimski vojni zapovjednik koji je, nakon vizije Hristovog krsta na nebu, postao hrišćanin. Njegova vjera ga je koštala života – pogubljen je 21. jula 303. godine za vrijeme cara Dioklecijana. Zbog svoje hrabrosti i posvećenosti veri, Srpska pravoslavna crkva ga slavi kao velikomučenika.
Poseban značaj praznika u narodu
Sveti Prokopije se u Srbiji poštuje kao zaštitnik djece, rudara, kamenorezaca i bunardžija. Njegov dan se ubraja među 18 zaprečnih dana – kada se izbjegavaju svi teži fizički poslovi, kao i važne životne odluke.
U mnogim krajevima Srbije, posebno se vjeruje da na ovaj dan ne treba:
- Kopati zemlju – jer se smatra svetom i “zapečaćenom” na praznik;
- Kupati u rijekama i tekućim vodama – zbog mogućih nesreća;
- Psovati, svađati se ili kleti – vjeruje se da sve izgovoreno tada ima jaču težinu;
- Sahranjivati – gdje god je moguće, sahrane se odlažu za naredni dan.
Sveti Prokopije i djeca
U nekim područjima vjeruje se da Sveti Prokopije „prokopava“ zdravlje djeci, i zato se ovaj praznik naročito obilježava u porodicama sa malom djecom. U prošlosti su roditelji iznosili djecu pred ikonu ovog svetitelja moleći se za njihovo zdravlje, dok su bolesnu djecu čak kupali u posebnim izvorima uz molitvu svetitelju.
Blagoslov za mladence
U narodu postoji i vjerovanje da je 21. jul povoljan dan za brak, pa se u nekim selima tradicionalno održavaju svadbe jer se smatra da Sveti Prokopije blagosilja mladence i daje plodnost i skladan život.
Poruka praznika
Dan Svetog Prokopija nije samo vjerski događaj – on nas podsjeća na važnost duhovnog mira, poštovanja svetinje i čuvanja porodičnih vrijednosti. Bez obzira na to da li pripadate vjernom narodu ili samo poštujete običaje, ovaj dan nosi poruku uzdržanosti, smirenosti i zahvalnosti.
Savjet za vjernike i roditelje:
Iskoristite ovaj dan za porodično okupljanje, molitvu i tišinu. Ne ulazite u nepotrebne rasprave, izbjegavajte fizički napor i posvetite vrijeme duhovnom balansu.
U vremenu kada se svakodnevnica kreće ubrzano, praznici poput Svetog Prokopija nas podsjećaju na to da usporimo, da slušamo stare običaje i da cijenimo ono što nam je najvažnije – zdravlje, porodicu i vjeru.