Ajatolah Ali Khamenei o genocidu u Srebrenici: Poruka povodom 30. godišnjice koja odjekuje globalno


Povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, oglasio se i vrhovni lider Islamske Republike Iran, ajatolah Ali Khamenei, koji je putem svog zvaničnog naloga na platformi X (nekadašnjem Twitteru) podijelio snažnu poruku. Njegova izjava, koja se brzo proširila društvenim mrežama i medijima, izazvala je pažnju širom sveta – kako zbog sadržaja, tako i zbog konteksta u kojem je izrečena.


Šta je rekao Khamenei?

U poruci objavljenoj 11. jula 2025. godine, ajatolah Khamenei je istakao:

„Svako ko želi da vlastitim očima vidi laži o tvrdnjama o zalaganju za ljudska prava u Sjedinjenim Američkim Državama i nekim drugim zemljama trebao bi pogledati dešavanja u Srebrenici i drugim gradovima.“

Njegove riječi nisu samo reakcija na godišnjicu genocida, već i politički komentar na globalne standarde i dvostruke aršine kada je riječ o ljudskim pravima.


Genocid u Srebrenici: Podsjetnik na kolektivni neuspjeh

Podsjetimo, u julu 1995. godine, pred očima međunarodne zajednice, u zaštićenoj enklavi pod kontrolom Ujedinjenih nacija, pripadnici vojske i policije bosanskih Srba ubili su više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Ovaj zločin je kasnije pravosnažno okarakterisan kao genocid od strane Međunarodnog suda pravde (ICJ) i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY).

Poruka Khameneija može se razumeti kao kritika međunarodne pasivnosti i licemjerstva, naročito u trenucima kada su životi hiljada nevinih bili izgubljeni uprkos prisustvu međunarodnih snaga.


Srebrenica – univerzalna lekcija o odgovornosti

Srebrenica je danas više od tragičnog istorijskog događaja. Ona je simbol neuspjeha svijeta da zaštiti najosnovnija ljudska prava, ali i simbol potrebe za trajnim sjećanjem, učenjem i moralnom budnošću. Svake godine, lideri širom svijeta – iz različitih kultura, religija i političkih sistema – izražavaju saosjećanje sa žrtvama i njihovim porodicama.

Iako političke izjave poput Khameneijeve često nose i ideološki ton, važno je prepoznati njihovu suštinu: poziv na pravdu, istinu i odgovornost.


Zašto su ovakve poruke važne?

Bez obzira na političku pozadinu, izjave poput ove podsjećaju svjetsku javnost na važnost Srebrenice kao simbola. One pomažu da genocid ostane u kolektivnom pamćenju i da se spreči njegovo umanjivanje ili poricanje. Takođe, one postavljaju važno pitanje: da li smo danas zaista naučili lekcije iz prošlosti?


Zaključak: Sjećanje kao globalna obaveza

Poruka ajatolaha Ali Khameneija povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici podsjeća da ovo sjećanje nije samo lokalno, niti isključivo regionalno pitanje. To je univerzalna tema. Tema odgovornosti, istine, i ljudskosti. Srebrenica se ne tiče samo Bosne i Hercegovine – tiče se cijelog svijeta.

U vremenu kada se borba za istinu često vodi kroz društvene mreže i javne izjave, važno je da svaka poruka koja doprinosi kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama bude prepoznata i prenesena – bez obzira odakle dolazi.