Ultimatum za Putina: Šta znače 50 dana koje je Trump dao i može li mir stvarno doći?
U svetu međunarodne politike i dalje se prate napete igre između američkog predsednika Donalda Trumpa i ruskog lidera Vladimira Putina. Njihova retorika, nekada puna uzajamnih komplimenata, danas je sve češće obeležena nesuglasicama i otvorenim optužbama, a Trump je Putinu nedavno uputio ultimatum od 50 dana za postizanje mirovnog sporazuma.
Šta se dešava između Trumpa i Putina?
Donald Trump je Putinovom režimu postavio rok da u narednih 50 dana pristane na mirovni sporazum i prekid vatre u Ukrajini, uz ozbiljne pretnje trgovinskim sankcijama ukoliko Rusija odbije da prekine sukobe. Međutim, prema informacijama iz tri nezavisna izvora bliska Kremlju, Vladimir Putin nije impresioniran ovim ultimatumom. On namerava da nastavi vojnu kampanju dok Zapad ne prihvati osnovne ruske zahteve.
Ova situacija baca senku na optimizam koji je vladao ranije, kada se spekulisalo o mogućem „velikom dogovoru“ između dvojice lidera. Predizborna obećanja Donalda Trumpa da će “rešiti sve za 24 sata” sada deluju kao daleka prošlost.
Od prijateljstva do napetosti
Još početkom godine, nakon što je Trump preuzeo predsedničku dužnost, Putin mu je čestitao i izrazio spremnost za dijalog oko okončanja rata. U februaru su čak održani pregovori u Moskvi, a uspostavljena je i direktna komunikacija između dve strane. Trump je tada kritikovao Ukrajinu zbog produženja sukoba i izrazio neslaganje sa ulaskom Ukrajine u NATO.
Ipak, situacija se menjala iz meseca u mesec – od pokušaja diplomatskog dijaloga do sve oštrijih kritika. U julu, Trump je izdao ultimatum i naglasio da nije ni na jednoj strani, već „na strani čovečanstva“, želeći prekid ubijanja.
Putinova igra i međunarodne procene
Prema ruskim i američkim analitičarima, Putin u ovom trenutku koristi taktičke manevre da kupi vreme i ostvari svoje ratne ciljeve. Istovremeno, on pažljivo vodi računa da ne izazove oštriji odgovor SAD-a, posebno po pitanju vojne pomoći Ukrajini.
Stručnjaci iz američkih think-tankova upozoravaju da je ultimatum koji je Trump postavio malo verovatno da će doneti konkretne rezultate, naročito jer je američka spoljnopolitička strategija nepredvidiva i često menja pravac.
Zašto je mir i dalje daleko?
Svetski mediji često ističu da Trump pristupa ovom konfliktu kao da se radi o poslovnom dogovoru, bez dubinskog razumevanja političkih i istorijskih uzroka rata. Washington Post i drugi analitičari naglašavaju da Putinova pozicija nije ugrožena iznutra, te da metoda „eskalacije da bi se došlo do deeskalacije“ verovatno neće funkcionisati.
Iako Trump i Putin dele određene političke karakteristike – populizam i autoritarni stil – njihova saradnja više liči na taktičko iskorišćavanje nego na pravi savez.
Šta nas očekuje?
Politički analitičari veruju da se ovaj odnos može završiti na tri načina: pobedom Putina, potpunim raskidom odnosa, ili tihom nagodbom koja bi dodatno oslabila međunarodni poredak.
Ruska politologinja Aleksandra Filipenko smatra da se nakon isteka 50 dana neće desiti ništa dramatično. Umesto toga, verovatno će se nastaviti stara praksa – tihi dogovori i pragmatični cinizam, dok sukob u Ukrajini traje i donosi nove patnje.
Zaključak:
Ultimatum od 50 dana koji je Donald Trump postavio Vladimiru Putinu predstavlja važan diplomatski signal, ali realnost sukoba u Ukrajini i duboke političke razlike čine mirovni dogovor vrlo komplikovanim. Dok se svet nada prekidu sukoba, pitanje je da li će ovaj rok doneti išta više od praznih obećanja.