Kako je Dragan Čović postao “ugrođeni Hrvat”? Nacionalizam, identitet i politička transformacija

Političke transformacije često ostavljaju duboke tragove u društvu. Najnoviji primer “nacionalističkog ushita” Dragana Čovića, lidera HDZ‑a BiH, ukazuje na promene koje se tiču identiteta, ideologije i političkog diskursa.


1. Od jugonostalgije do nacionalističke simbolike

Dragan Čović nekada je bio deo jugoslavenskog sistema – JNA kadar, direktor u vojnoj industriji, ateista, nekadašnji jugonostalgičar, pa čak i navijač mostarskog FK Velež. Pisao se ćirilicom. Danas, on sebe definiše kao ugroženog Hrvata – pobožnog katolika i dugogodišnjeg zaštitnika hrvatskih interesa u BiH.

Promena nije samo u retorici – ona reflektuje veće preuređenje političkog pejzaža u kojem su ideologije bivše Jugoslavije ustupile mesto etnonacionalizmu i verskom identitetu.


2. Nacionalistički “ushit” pod reflektorima

Najnoviji primer dogodio se tokom svečanosti povodom postavljanja temelja “Hrvatske bolnice dr. fra Mato Nikolić” u Novoj Biloj. Čović je izjavio:

“Ovo je hrvatska bolnica… ne liječe se samo tijela, već i duše.” facebook.com

Sa porukom o suverenosti, žrtvi i zajedništvu, taj događaj simbolično koketira s retorikom devedesetih. Istovremeno, poziva sve građane da sudjeluju u „hrvatskoj priči“.


3. Republikanska retorika i stavovi iz prošlosti

Čović je u govoru iz Jajca naglasio:

“Da ste vi bili razjedinjeni… mi danas ne bi slavili 26. obljetnicu oslobođenja…”

Oslanja se na sećanja iz 1991–1995. i ratnu ikonografiju – uniformisane žrtve, simboliku odbrane, jak hrvatski identitet. To je snažna poruka koja, mada osnažuje deo biračkog tela, može dalje podebljati podele unutar društva.


4. Zašto je ovo važno?

  • Transformacija identiteta – Čović nije jedini koji je iz bivšeg jugoslovenskog okvira „prešao“ u etnoreligijski identitet. Ovakve promene reflektuju širi trend u političkoj kulturi.
  • Politička poruka – Retorika o „ugroženosti“ i „suverenitetu“ koristi se za mobilizaciju birača, ali istovremeno produbljuje linije podele.
  • Zdrav dijalog – Javno društvo, mediji i akademska zajednica imaju zadatak da ovakvom diskursu pristupe kritički, bez stigmatizacije, ali sa analizom kako utiče na društvenu koheziju.

5. Šta možemo naučiti?

Ključna lekcijaObjašnjenje
Kritičko promišljanjeUpoznajte pozadinu političkih poruka, ne prihvatajte ih pasivno.
Povratak kolektivizmaPolitičari se služe simbolima predratnog doba za podršku – važno je sagledati i alternativne narative.
Zajedništvo u različitostiTraženje jednakosti svih građana treba da nadjača etno-nacionalne interese.
Medijska neutralnostPratimo događaje i diskurse bez senzacionalizma, već kroz društveno-odgovornu perspektivu.

Zaključak: Identitet nije suprotnost koheziji

Čovićev „nacionalistički ushit“ nije samo retorička igra – on je refleksija jednog dela političke dinamike, ali i test za građansku zrelost BiH. Kao društvo, važno je da i u vremenu intenziteta identiteta čuvamo otvoren, pluralan dijalog. Samo tako možemo izgraditi društvo koje se ne deli po simbolikama, već se povezuje kroz zajedničke vrednosti i poštovanje različitosti.